Topmecz
K Liga 1

Topmecz Typy — Pohang Steelers — Ulsan Hyundai FC

Top match — History, Stats & Predictions

Pełna analiza 18 min czytania

Brak zaplanowanego meczu Topmecz

Bezpośrednie mecze (Ogółem · 37 meczów)

12Pohang Steelers
9Remisy
16Ulsan Hyundai FC
Łącznie meczów37
Śr. goli/mecz2.6
Gole47 - 50
BTTS %51%
Powyżej 2.546%

Rekordy derby

Największa wygrana — Pohang Steelers
4-0
Pohang Steelers — Ulsan Hyundai FC · 18 paź 20
Największa wygrana — Ulsan Hyundai FC
0-4
Pohang Steelers — Ulsan Hyundai FC · 6 cze 20
Mecz z największą liczbą goli
5-4
Ulsan Hyundai FC — Pohang Steelers · 31 sie 24
Najdłuższe serie zwycięstw
2 z rzędu
3 z rzędu
Najdłuższe serie bez porażki
5 meczów
6 meczów

Najczęstsze wyniki

0-2
5×
1-1
5×
2-1
5×
0-1
5×
2-2
2×
1-0
2×

Gole wg okresów

9
0-15'
10
16-30'
16
31-45'
15
46-60'
13
61-75'
27
76-90'

Najlepsi strzelcy derby

1Junior Negao5
2Lee Ho-Jae5
3Joo Min-Kyu5
4Kim Seung-Dae4
5A. Paločević4
6Kim In-Sung4
7S. Iljutcenko3
8V. Qazaishvili3
9Goh Young-Joon3
10Lee Jin-Hyun2

Statystyki wg stadionu

U siebie Pohang Steelers
19M
9ZD
4R
6ZW
27-22Gole
U siebie Ulsan Hyundai FC
18M
10ZD
5R
3ZW
28-20Gole

Wyniki wg sezonów

20261Z1R1Z3-4▼
20251Z2R0Z3-2▼
20242Z0R3Z9-10▼
20230Z2R2Z4-6▼
20222Z1R1Z5-4▼
20210Z1R2Z2-4▼
20201Z1R2Z5-7▼
20193Z0R1Z8-4▼
20181Z0R3Z4-8▼
20161Z1R1Z4-1▼

Aktualna forma

Pohang Steelers
RRRPZ
1Z 3R 1P · 5-7
Rvs Jeju United FC1-1
R@ Ulsan Hyundai FC2-2
Rvs FC Anyang0-0
P@ Incheon United0-3
Zvs FC Seoul2-1
Ulsan Hyundai FC
ZRZPP
2Z 1R 2P · 10-10
Zvs Gangwon FC2-1
Rvs Pohang Steelers2-2
Zvs Bucheon FC 19952-1
P@ Gwangju FC3-4
P@ FC Anyang1-2

Nadchodzące mecze

Pohang Steelers
8 lis 26Bucheon FC 1995 — Pohang SteelersK League 1
21 lis 26Pohang Steelers — FC AnyangK League 1
Ulsan Hyundai FC
8 lis 26FC Seoul — Ulsan Hyundai FCK League 1
21 lis 26Incheon United — Ulsan Hyundai FCK League 1

Tabela

Ulsan Hyundai FC#2
54Pkt
16Z
6R
12P
54-48Gole
ZRZPP
Pohang Steelers#9
43Pkt
11Z
10R
13P
31-40Gole
RRRPZ

Ostatnie spotkania

24 paź 26Ulsan Hyundai FC2 - 2Pohang Steelers
8 sie 26Pohang Steelers0 - 2Ulsan Hyundai FC
2 maj 26Ulsan Hyundai FC0 - 1Pohang Steelers
13 wrz 25Pohang Steelers1 - 1Ulsan Hyundai FC
5 maj 25Ulsan Hyundai FC1 - 1Pohang Steelers
29 mar 25Pohang Steelers1 - 0Ulsan Hyundai FC
30 lis 24Pohang Steelers3 - 1Ulsan Hyundai FC
27 paź 24Pohang Steelers0 - 2Ulsan Hyundai FC
31 sie 24Ulsan Hyundai FC5 - 4Pohang Steelers
30 cze 24Pohang Steelers2 - 1Ulsan Hyundai FC
1 mar 24Ulsan Hyundai FC1 - 0Pohang Steelers
12 lis 23Ulsan Hyundai FC3 - 2Pohang Steelers
30 wrz 23Pohang Steelers0 - 0Ulsan Hyundai FC
8 lip 23Pohang Steelers0 - 1Ulsan Hyundai FC
22 kwi 23Ulsan Hyundai FC2 - 2Pohang Steelers
11 paź 22Pohang Steelers1 - 1Ulsan Hyundai FC
11 wrz 22Ulsan Hyundai FC1 - 2Pohang Steelers
2 lip 22Pohang Steelers2 - 0Ulsan Hyundai FC
27 mar 22Ulsan Hyundai FC2 - 0Pohang Steelers
21 wrz 21Pohang Steelers1 - 2Ulsan Hyundai FC
Pohang Steelers vs Ulsan Hyundai FC Typy i statystyki

Top match — History, Stats & Predictions

Starcie, w którym liczy się tożsamość, nie tylko punkty

Top match przyciąga uwagę nie tylko jako kolejne spotkanie K League 1, lecz jako pojedynków dwóch odrębnych środowisk — Pohang i Ulsan. Każde trafienie niesie ze sobą ciężar regionalnej tożsamości, a każda porażka jest odebrana przez kibiców nie jako zwykła strata, lecz jako niedopuszczalne ustępstwo przeciwnika. W South Korea football rywalizacja Pohang Steelers z Ulsan Hyundai FC od dawna wpisuje się w klimat Wielkiej K League: wymaga intensywności, odwagi i gotowości do rozstrzygnięcia meczu w pojedynczym ataku.

Obecna pozycja w tabeli nadaje starciu wyraźny kontekst. Ulsan Hyundai FC zajmuje drugie miejsce, mając 50 punktów, natomiast Pohang Steelers są lokowani na dziewiątej pozycji z 41 punktami. O dziewięć punktów różnicy nie jest przepaścią, lecz w K League 1 stanowi istotną odległość, która może zaważyć na ambicjach obu drużyn. Ulsan ma podstawę do ścigania czołówki, a Pohang musi postępować szybciej, aby nie oddalać się od walki o wyższe miejsca. Forma dodatkowo kontrastuje te pozycje: Ulsan zanotował trzy zwycięstwa w ostatnich pięciu meczach, Pohang z kolei ma na koncie jeden wygraną i trzy remisy.

W ostatnich 10–15 latach rywalizacja była niezwykle wyrównana, lecz nie pozbawiona historii. W 36 spotkaniach Pohang Steelers odnieśli 12 zwycięstw, Ulsan Hyundai FC wygrał 16 razy, a pozostałe osiem meczów zakończyło się remisem. Ulsan zdobył 48 bramek, Pohang 45, co przełożyło się na średnią 2,6 bramki w meczu. BTTS wystąpił w połowie tych starć, natomiast Over2.5 zdarzał się nieco rzadziej. Te liczby pokazują, że często spotkanie rozstrzygały pojedyncze akcje i różnica zaledwie trzech bramek, a nie rozstrzygająca przepaść jakościowa.

Największe zwycięstwa obu stron były równie efektowne: Pohang wygrał 4–0, a Ulsan odpowiedział wynikiem 0–4. Najbardziej emocjonujący był mecz zakończony 5–4, który potwierdził charakter rywalizacji opartej na ofensywnym footballu i nieprzewidywalnym przebiegu. Pohang może pochwalić się serią pięciu meczów bez porażki, Ulsan zaś pozostaje niepokonany w sześciu spotkaniach z rzędu. Dzięki temu Top match jest ważnym rozdziałem współczesnej historii koreańskiej piłki nożnej — testem charakteru, aktualnej formy i symbolicznej siły między miastami.

Historia Top match: zmiana sił między Pohang Steelers i Ulsan Hyundai FC

Ulsan Hyundai FC dominuje w bilansie ostatniej dekady

W ostatnich 36 meczach Top match Pohang Steelers zdobył 12 zwycięstw, Ulsan Hyundai FC wygrał 16, a osiem spotkań zakończyło się remisem. To duża różnica, choć nie oznacza całkowitej przewagi jednej ze stron. Pohang odpowiedział 45 bramek, Ulsan 48, więc średnia wyprodukowana w każdym meczu wyniosła 2,6 bramki. Kluby dzieli zatem niewiele: koreański derby wciąż pozostaje sprawą pojedynczych akcji, błędów i charakteru, a nie stałego monopolu jednego zespołu.

Ulsan ma również lepszy bilans meczów u siebie: w 17 spotkaniach zaliczył dziesięć zwycięstw, cztery remisy i tylko trzy porażki, zdobywając 26 bramek i tracąc 18. Pohang na własnym obiekcie wygrał dziewięć razy, zremisował cztery i przegrał sześć, co dało wynik 27:22. Te liczby pokazują, że Ulsan osiągał większą stabilność na swoim terenie, natomiast rywalizacja w Pohang była bardziej wyrównana i często obfitowała w odwrócenie losów.

2018: początek przewagi Ulsanu

W 2018 roku Ulsan zdominował sezon, wygrywając trzy z czterech spotkań. Pohang odpowiedział tylko jednąvictorią, więc pierwszy wyraźny rozdział w historii ostatniej dekady należał do ekipy z Ulsanu. Już wtedy zarysowała się cecha charakterystyczna rywalizacji: nawet wyraźnie silniejszy zespół potrafił przegrać, ale z reguły kontrolował przebieg większości spotkań.

Rok 2019 przyniósł odwrócenie sytuacji. Pohang wygrał trzy z czterech meczów i zakończył serię zdecydowanie lepszym bilansem niż Ulsan. To pokazało, że przewaga z poprzedniego sezonu nie była trwała. Derby nie miało jednego, wiecznego lidera, lecz cyklicznie zmieniało się wokół niego.

2020–2021: Ulsan wraca do przewagi

W 2020 roku Pohang wygrał jeden mecz, Ulsan dwa, a pozostałe dwa zakończyły się remisem. W tym okresie doszło do dwóch największych zwycięstw w analizowanym zbiorze: Pohang wygrał 4:0, natomiast Ulsan odpowiedział wynikiem 4:0. Symetryczne wyniki dobrze ilustrują charakter derby — przewaga jednej drużyny mogła osiągnąć skalę przytłaczającą, lecz nie pozostawała bez odpowiedzi.

Ulsan utrzymał dominację w 2021 roku, wygrywając dwa ze trzech spotkań. Pohang nie zdołał wówczas odnieść zwycięstwa, co wydłużyło passę bilansowej przewagi koreańskiego klubu. Mimo to najdłuższa seria zwycięstw Ulsanu w ostatnich 36 meczach liczyła trzy mecze, a najdłuższa seria bez porażki sześć. Pohang najdłużej pozostawał niepokonany w pięciu spotkaniach, z maximum dwóch zwycięstw z rzędu.

2022–2024: wyrównana walka i przewaga Ulsanu

Rok 2022 znów należał do bardziej wyrównanej fazy: Pohang wygrał dwa mecze, Ulsan jeden, a czwart zakończył się remisem. Pohang odzyskał więc część kontroli nad rywalizacją, lecz nie zdołał utrzymać jej w kolejnym sezonie. W 2023 roku Ulsan wygrał dwa spotkania i dwa remisy, natomiast Pohang nie zanotował ani jednejvictorii.

Największym sprawdzianem tej rywalizacji był 2024 rok. Ulsan wygrał trzy z pięciu meczów, Pohang dwa, a żaden nie zakończył się remisem. W tym sezonie derby przyniosło najbardziej emocjononalny mecz w całym zestawieniu: 5:4 w dniu 31 sierpnia 2024 roku. Wcześniej Pohang wygrał 2:1, po czym Ulsan odpowiedział 2:0, a w kolejnych spotkaniach Pohang zdołał wygrać 3:1. Seria wyników pokazuje, że przewaga zmieniała się w trakcie sezonu nawet wtedy, gdy ostatecznie Ulsan miał lepszy bilans.

Od remisów Pohangu do podziału w 2026 roku

W 2025 roku Pohang zakończył sezon z przewagą: jedno zwycięstwo i dwa remisy, bez porażki. W ostatnich spotkaniach tej serii wielokrotnie pojawiał się remis 1:1, a Pohang wygrał również 1:0. Wcześniejsze zwycięstwo 3:1 nad Ulsanem w 2024 roku pokazało, że Pohang potrafił przerywać passę rywala i przejmować kontrolę nad derby.

W 2026 roku bilanse obu klubów w sezonie są identyczne — po jednym zwycięstwie. Ostatnie dziesięć spotkań dobrze opisuje niepewną przewagę Ulsanu, choć Pohang regularnie ją zagrożał. Ulsan wygrał 0:2, Pohang odpowiedział 1:0, a trzy kolejne mecze zakończyły się remisami. Wcześniejsze wyniki 2:1, 1:0 i 3:1 pokazują, że Pohang często wykorzystywał mniejszą liczbę bramek do przejęcia inicjatywy.

Historia Top match z ostatnich kilkunastu lat jest więc historią przesuwania się centrum ciężkości. Ulsan częściej kontrolował rywalizację i zbudował lepszy bilans ogólny, lecz Pohang wielokrotnie przejmował derby, zaskakując faworyta. Statystyki BTTS na poziomie 50% oraz Powyżej/Poniżej bramek 2,5 na poziomie 44% potwierdzają, że wyniki zależne były od wyjątkowości pojedynczego meczu. W 76–90 minucie padło 27 bramek, więc końcówki wielokrotnie rozstrzygały losy starcia. Właśnie w tej zmienności tkwi historyczna tożsamość koreańskiego derby: Pohang Steelers i Ulsan Hyundai FC rywalizują nie tylko o punkty, lecz o prawo do definiowania ówczesnej hierarchii koreańskiego footballu.

Chwile, które ukształtowały historię derby

Pohang Steelers 4-0 Ulsan Hyundai FC

zwycięstwo z 18 października 2020 roku pozostaje największą wygraną Pohang Steelers w analizowanym okresie. Wynik 4-0 nie tylko zapewnił gospodarom najbardziej zdecydowane zwycięstwo w tej serii spotkań, ale także wyraźnie pokazał, że derby potrafi przekształcić się w jeden z największych meczów sezonu. Dla Pohang oznaczało to potwierdzenie lokalnej dominacji i mocne wejście w rywalizację z Ulsan, które w kolejnych latach stopniowo odbudowywało swoją pozycję.

Pohang Steelers 0-4 Ulsan Hyundai FC

Odpowiedź Ulsan Hyundai FC nadeszła już 6 czerwca 2020 roku. Pokonane 0-4 przez Pohang zespół zrewalidował największą porażkę w swojej części ostatniej dekady rywalizacji. W przeciwieństwie do marcowego spotkania, Ulsan tym razem odwrócił losy derby i zdominował rywala. Ten rezultat symbolizuje przesunięcie siły między miastami: po jednej z największych klęsk Pohang przyszła seria wyników, w której to Ulsan zaczęło regularnie narzucać swoją grę.

Ulsan Hyundai FC 5-4 Pohang Steelers

Mecz z 31 sierpnia 2024 roku jest najbardziej obfitującym w bramki epizodem podanych rywalizacji. Rezultat 5-4 nie pozostawił miejsca na spokojną kontrolę, lecz zaledwie kilka akcji dzieliłoby zwycięstwo od porażki. Tym samym Ulsan pobiliło rekord największej liczby bramek w pojedynczym spotkaniu derby, a Pohang zdołało utrzymać się w grze do końca. Kibice obu miast otrzymali klasyczną derbową dramaturgię: maksimum napięcia, pełna swoboda atakowania i mecz, w którym każdy kolejny gol zmieniał jego znaczenie.

Pohang Steelers 3-1 Ulsan Hyundai FC

Spotkanie z 30 listopada 2024 roku było odpowiedzią na efektowny, ale nie do końca przewidywalny mecz sierpniowy. Pohang Steelers wygrało 3-1, wykorzystując przewagę u siebie i odbudowując kontrolę nad derbami. Dla mieszkańców Pohang był to ważny sygnał, że potrafią rywalizować z rywelem z sąsiedniego miasta także wtedy, gdy ostatnie starcie zakończyło się absurdalnie wysokim wynikiem. Zwycięstwo zbudowało lokalną pewność siebie i nadało następnej rundzie rywalizacji wyraźny, choć wciąż otwarty kontekst.

Pohang Steelers 1-0 Ulsan Hyundai FC

Minimalne zwycięstwo Pohang z 29 marca 2025 roku pokazało inną stronę historii tego duelu. Wynik 1-0 nie był efektem spektakularnej przewagi, lecz koncentracją i skutecznością w decydujących momentach derby. Po wcześniejszych rozstrzygnięciach obfitych w bramki gospodarze z Pohang znaleźli sposób na rozwiązanie meczu bardziej pragmatycznie. To ważny element tożsamości rywalizacji: obok wielkich zwycięstw i pełnych emocji pojedynków liczy się również umiejętność zapanowania nad rywalem w ciasnym, wymagającym starciu.

Ulsan Hyundai FC 0-1 Pohang Steelers

Kolejny rozdział historii napisał 2 maja 2026 roku, kiedy Pohang Steelers wygrało na wyjeździe 0-1. Choć skala zwycięstwa była niewielka, to właśnie dlatego mecz może uchodzić za symboliczny: Ulsan, przez lata będące siłą przeglądającą ostatnią dekadę derby, ponownie zderzyło się z rywalem, który potrafi zabrać mu zwycięstwo na własnym terenie. Wynik potwierdził, że pozycja w tabeli i ogólna forma nie rozstrzygają wszystkiego — w derby między miastami ostateczne znaczenie ma charakterystyczna walka o przewagę, w której Pohang skutecznie odpowiedziało na wyzwanie.

Kluczowe postacie w historii derby Pohang Steelers–Ulsan Hyundai FC

W starciu Pohang Steelers z Ulsan Hyundai FC nie można przywoływać nazwisk z przeszłości wyłącznie jako ozdobę. Wśród najważniejszych strzelców w ostatnich latach derby znajdują się zawodnicy, którzy w swoich okresach grali dla obu klubów i nadawali rywalizacji charakterystyczny rytm. Warto jednak podkreślić, że w przekazanej klasyfikacji nie oznaczono żadnego zawodnika jako [ACTIVE]. Nie można więc przedstawiać wymienionych piłkarzy jako obecnych członków drużyn ani wskazywać ich jako aktualnych zagrożeń przed meczem.

Pohang Steelers

Wśród historycznych bohaterów Pohang Steelers wyróżnia się Lee Ho-Jae, który zanotował w klasyfikacji strzelców derby 5 goli. To rezultat plasujący go w czołowej grupie graczy kojarzonych z bezpośrednimi spotkaniami obu zespołów. W tej samej historii zapisał się także Kim Seung-Dae, autor 4 bramek, a kolejnym ważnym nazwiskiem pozostaje A. Paločević, który również zdobył 4 gole. Ich wkład w rywalizację pokazuje, jak dużą rolę w kształtowaniu przewagi Pohang odgrywali skuteczni napastnicy i klasyczni strzelcy.

Nie można jednak przypisywać tym zawodnikom obecnej formy ani łączyć ich z aktualnymi kadrami Steelers. W ostatniej dekadzie derby Pohang Steelers–Ulsan Hyundai FC było przestrzenią, w której liczyły się przede wszystkim konkretne role: doświadczenie w grze pod presją, skuteczność w sytuacjach bramkowych i gotowość do rozstrzygania starcia w pojedynczym akcie. To właśnie na takim tle powstaje tożsamość miejskiej rywalizacji — Pohang jako klub o silnej tradycji i pamięci kibiców, a Ulsan jako przeciwnik dążący do przejęcia przewagi.

Ulsan Hyundai FC

Ulsan Hyundai FC ma w swojej historii derby równie mocno reprezentowany zestaw nazwisk. Junior Negao znalazł się w klasyfikacji z 5 golami, tyle samo co Lee Ho-Jae. Wartościowe ślady odcisnął również Joo Min-Kyu, który wskazanym zestawieniu zgromadził 5 bramek. Kim In-Sung zapisał się liczbą 4 goli, natomiast wśród bardziej doświadczonych bohaterów rywalizacji znalazł się V. Qazaishvili, odpowiedzialny za 3 trafienia.

Te liczby pokazują, że historyczna przewaga Ulsan nie była dziełem jednego stylu gry ani jednego nazwiska. Różni gracze w różnych okresach znaleźli sposób na zdobywanie bramek w starciach z Pohang, a ich wkład uzupełniał rywalizację opartą na zmiennych losach, intensywnych pojedynkach i potrzebie potwierdzenia, który zespół w danej chwili dominuje w kontekście narodowego futbolu.

Perspektywa tych postaci jest ważna także dlatego, że derby Pohang Steelers–Ulsan Hyundai FC od dawna funkcjonuje jako jeden z wyrazistych rozdziałów koreańskiego futbolu. Nie chodzi wyłącznie o bilans ani o pojedynczy wynik, lecz o ciągłą wymianę roli lidera, lokalną tożsamość i pamięć o meczach, które zostawały w świadomości kibiców. Wobec braku oznaczeń [ACTIVE] najbezpieczniej mówić o dziedzictwie zawodników, a nie o aktualnych gwiazdach obu drużyn.

Ulsan napędzany do przodu, Pohang walczy o oddech

Ulsan Hyundai FC zajmuje obecnie drugie miejsce w lidze, mając 50 punktów po 32 meczach. Jego ostatnia pięć spotkań ma zaskakujący przebieg: trzy zwycięstwa i dwie porażki, bez remisu, przy 9 bramkach zdobytych i 8 straconych. Ostatnie dwa triumfy sprawiły, że drużyna wyraźnie odzyskuje rytm, a jej celem pozostaje walka o tytuł i miejsce w Championship Group. Pohang Steelers są natomiast dziewiąci z 41 punktami i prowadzą podwójną walkę o utrzymanie, dlatego każdy kolejny mecz przegrywają szanse na poprawę pozycji. Ich ostatnie pięć wyników – D–L–W–D–D – pokazuje większą stabilizację, lecz także brak przekonującego ataku: w pięciu spotkaniach zdobyli cztery gole, przy sześciu straconych.

Historyczny kontekst dodaje obecnej sytuacji dodatkowej ciężkości. W bieżącym sezonie Pohang Steelers i Ulsan Hyundai FC mają po jednym zwycięstwie, bez remisu, natomiast w ostatniej dekadzie przewaga wyraźnie oscylowała między zespołami. Ulsan triumfował trzykrotnie w 2024 roku, a dwa razy w 2023 roku, lecz w 2022 roku to Pohang odniósł dwa zwycięstwa. Wcześniejsze edycje również należały do obu ekip: Pohang dominował w 2019 roku, Ulsan w 2018 roku, a w 2021 i 2020 roku górę brał zespół z Ulsanu. Ta wymiana ról wpisuje się w tożsamość derby, w którym rywalizacja o prymat w koreańskim footballu odbywa się nie tylko przez aktualną formę, ale również przez pamięć o poprzednich sezonach. Obecnie wygląda na to, że kontrolę nad przebiegiem rywalizacji przejmuje Ulsan, choć pozycja Pohang zwiększa presję na każdego zawodnika.

Najbliższe starcie ma rozegrane 24 października 2026 roku na Ulsan-Munsu-Stadion, z pierwszym gwizdkiem o 07:00 czasu warszawskiego. Obie drużyny mają podobne warunki regeneracji: Ulsan siedem dni, Pohang sześć dni, a w ostatnich dziesięciu dniach każda rozegrała jeden mecz. Forma sugeruje więc przewagę gospodarzy, szczególnie biorąc pod uwagę trzy ostatnie zwycięstwa Ulsanu i większą liczbę zdobytych bramek. Pohang może jednak postawić na walkę o każdy punkt, ponieważ strefa spadkowa wymaga natychmiastowej poprawy. Bet365 wycenia ten mecz w 1X2 na Ulsan Hyundai FC 1.83, remis 3.4 oraz Pohang Steelers 3.8. Notowa rynku odzwierciedla przewagę Ulsanu, lecz ostateczny obraz derby zależy od tego, czy Pohang zdoła przełamać niestabilną formę i nadać rywalizacji charakter walki o przetrwanie.

Prognoza i analiza zakładów: Pohang Steelers – Ulsan Hyundai FC

Historia spotkania i przewaga Ulsan Hyundai FC

Rywalizacja Pohang Steelers z Ulsan Hyundai FC od lat należy do najbardziej rozpoznawalnych konfrontacji w koreańskim futbolu. W analizowanych 36 meczach H2H Ulsan wygrał 16 razy, Pohang 12, a remis zapisał się osiem razy. To daje Ulsanowi historyczną przewagę 44,4% w odniesieniu do 33,3% Steelers i 22,2% remisów. Ostatnie dziesięć spotkań tylko potwierdziło napięcie: pięć zwycięstw Ulsan, cztery Pohanga i dwa remisy. Nie ma w tym historii dominacji jednej ze stron, lecz wyraźna zmiana bilansu sił.

Ulsan wchodzi w mecz z mocniejszą pozycją w tabeli: zajmuje drugie miejsce z 50 punktami po 32 spotkaniach i walczy o tytuł, podczas gdy Pohang jest dziewiąty z 41 punktami i ociera się o strefę spadkową. Forma Ulsanu WLLWW pokazuje większą regularność, a Pohangowi forma DLWDD nie daje podstaw do spokojnego podejścia do kolejnej trudnej konfrontacji. Z punktu widzenia tożsamości rywalizacji Ulsan chce potwierdzić, że jest obecnie cięższą i bardziej stabilną stroną tej historii, natomiast Steelers muszą walczyć o każdy punkt i odwrócić niekorzystny trend.

1X2, Powyżej/Poniżej bramek i BTTS

Na podstawie samego H2H rozkład 1X2 wynosi 44,4% dla zwycięstwa Ulsan, 33,3% dla Pohang i 22,2% dla remisu. Po uwzględnieniu atutu gospodarza, tabeli i aktualnej formy najbardziej prawdopodobny scenariusz to zwycięstwo Ulsan Hyundai FC. Robocza ocena wynosi około 47–49% dla Ulsan, 27–28% dla remisu i 24–25% dla Pohang. Nie jest to przewaga tak duża, aby traktować wygraną gospodarzy za pewnik.

Bet365 wycenia spotkanie w 1X2 na Ulsan Hyundai FC 1.83, remis 3.4 oraz Pohang Steelers 3.8. Po normalizacji tych kursów rynek daje Ulsanowi około 49,5% wiarygodności, co w połączeniu z historycznymi częstościami z H2H wskazuje na zgodność cen z przewagą gospodarzy. To jednak wyłącznie punkt odniesienia dla odds, a nie rekomendacja zakładu. W zakresie Azjatycka handicap brak kursu linii, dlatego nie uzasadnionym jest przesadne sugerowanie przewagi jednej bramki.

Powyżej/Poniżej bramek 2,5 ma podstawę w częstości 44% meczów z więcej niż dwoma golami, więc ryzyko linii Over 2,5 jest nieco większe niż przy standardowym rozkładzie, lecz nadal zbyt wysokie, by uznać ją za bezpieczną. BTTS pada w 50% spotkań, co dzieli rynek dokładnie na pół i przemawia przeciw rutynowemu stawianiu na jedną stronę. Najczęstsze wyniki — 0-2, 1-1, 2-1 i 0-1 — wystąpiły po pięć razy, podczas gdy 1-0 i 0-0 po dwa. Łącznie daje to szeroki zestaw możliwych dróg do rozstrzygnięcia.

Timing goli i prognoza końcowa

Rozkład minut pokazuje wyraźny ciężar końca meczu. W minutach 76–90 padło 27 golów, czyli 30% wszystkich bramek w badanym okresie. Pierwsza połowa przyniosła 35 goli, a druga 55, co potwierdza znaczenie zarządzania energią i taktycznej kontroli gry. Pohang, będący pod większą presją, może potrzebować wcześniejszej agresji, ale równocześnie późne otwarcie przeciw Ulsanowi grozi szybką utratą dwóch bramek.

Prognoza zakłada zwycięstwo Ulsan Hyundai FC, najbardziej prawdopodobnie wynikiem 1-0 lub 2-0. Historycznie te dwa rezultaty należą do najczęstszych, a bramka Pohanga nie jest wcale niemożliwa, ponieważ BTTS wystąpił w połowie spotkań. Mecz zaplanowano na sobotę 24 października 2026 roku, godzina 07:00 CEST w Warszawie, na Ulsan-Munsu-Stadium. Według Sportsgambler Ulsan ma siedem dni

Analiza miejsca: Pohang Steelers kontra Ulsan Hyundai FC

W ostatnich 10–15 latach derby Pohang Steelers z Ulsan Hyundai FC miało wyraźny wymiar rywalizacji o przestrzeń w czołówce koreańskiego futbolu. Kluby odgrywają w krajowym życiu sportowym różne role, lecz spotkanie między nimi zawsze nadaje się potyczce także wymiaru symbolicznego. Pohang odwołuje się do tradycji przemysłowego miasta i charakterystycznej, ciężkiej gry, natomiast Ulsan opiera swoją obecność na organizacji, stabilności i bardziej pragmatycznym podejściu do rywalizacji. W takim kontekście miejsce rozegrania meczu nie jest jedynie tłem, lecz częścią historii pojedynku.

W przedstawionej próbie Pohang Steelers zagrał u siebie 19 meczów, odnosząc 9 zwycięstw, 4 remisy i 6 porażek. Zespół strzelił w nich średnio ponad 1,4 bramki na spotkanie, ale również regularnie oddawał rywalom okazje: 22 bramek przyjętych w 19 meczach wskazuje na większą podatność obrony. Ulsan Hyundai FC miał natomiast 17 meczów domowych, 10 zwycięstw, 4 remisy i tylko 3 porażki. W tej próbie koreański klub z Ulsan zapewniał sobie wyraźnie skuteczniejszą obronę, tracąc 18 bramek, co daje nieco ponad jedną bramkę przeciwnika w każdym meczu. Pod względem wygrywania spotkań Ulsan był zatem groźniejszy u siebie, a jego przewaga opierała się przede wszystkim na solidności.

Czy przewaga domowa jest istotna? Wyniki obu klubów wskazują, że tak, choć w różny sposób. Pohang potrafił wykorzystywać atmosferę Steelers Arena i budować przewagę dzięki większej skuteczności ofensywnej, lecz jego nierówna obrona sprawiała, że przewaga nie zawsze była kontrolowana. Ulsan z kolei prezentował bardziej zdyscyplinowany obraz gry domowej: mniej porażek i lepsza liczba bramek strzelonych niż przyjętych. Ostatecznie jednak dostępne dane nie pozwalają wskazać, który zespół jest bardziej niebezpieczny na wyjeździe, ponieważ w zestawieniu nie podano rozbudowanych statystyk meczów away. Jedno można stwierdzić — w domowym otoczeniu Ulsan Hyundai FC wygląda na bardziej przewidywalnie i stabilnie, natomiast Pohang Steelers pozostaje groźniejszy, gdy potrafi przełożyć tempo gry na rywalizację ofensywną.

Trendy H2H i wskazówki bukmacherskie

W ostatnich 36 meczach Top match Pohang Steelers zremisował z Ulsan Hyundai FC 12 razy, przegrał 16 i zanotował osiem remisów. Ulsan ma więc przewagę w bilansie bezpośrednich spotkań, ale Pohang potrafi skutecznie przerywać dominację rywala: najdłuższa seria zwycięstw Steelers trwała dwa mecze, podczas gdy ich seria bez porażki objęła pięć spotkań. Ulsan z kolei osiągnął trzy zwycięstwa z rzędu i pozostawał bez porażki przez sześć meczów. To odzwierciedla zmienną hierarchię w koreańskim futbolu, w którym derby między Pohang i Ulsanem niesie podwójną wagę: rywalizacja dwóch lokalnych ośrodków, a zarazem sprawdzian aktualnej pozycji obu klubów w elicie.

Statystyki bramek wskazują na bardziej selektywny charakter rywalizacji niż sugeruje średnia 2,6 gola w meczu. BTTS wystąpił w 50% spotkań, natomiast Over 2.5 zrealizował się tylko w 44%, dlatego historycznie częściej sprawdzał się zakład Under 2.5. W pierwszej połowie odnotowano 35 bramek, a po przerwie kolejne 55, przy czym szczególnie dużą aktywność widać w ostatnich 15 minutach: w przedziale 76–90 min. zanożono 27 goli. Duże zwycięstwa należą zresztą do rzadkości — największe triumfy miały wynik 4–0, a najbardziej spektakularny mecz zakończył się wynikiem 5–4. Podział bramek między drużyny w ostatnich dekadach pozostaje zaskakująco wyrównany: Pohang zdobył 45 goli, a Ulsan 48. W meczach u siebie Ulsan notował 10 zwycięstw, cztery remisy i trzy porażki, tracąc 18 bramek przy 26 zdobytych. Pohang na własnym obiekcie miał bilans dziewięciu wygranych, czterech remisów i sześciu strat.

W typach bukmacherskich największą uwagę warto zwrócić na formę przed kolejnym meczem. Ulsan zajmuje drugie miejsce z 50 punktami, a Pohang dziewiąte z 41, choć ostatnie pięć spotkań wyglądają odmiennie: Pohang zanotował formę DLWDD, podczas gdy Ulsan zareagował serią WLLWW, zdobywając dziewięć bramek i tracąc osiem. Historycznie najlepsze wyniki przy takim rozdziale ligowym dawał zakład 1X2, gdyż remisy w H2H nie były zbyt częste — Pohang i Ulsan rozstrzygnęli 28 z 36 meczów. Bezpieczniejszą podstawę stanowi natomiast Under 2.5, wspierany przez niski odsetek Over 2.5. Przy ostrożnym podejściu do ryzykownych rynków można rozważyć Azjatycka handicap na niewielki handicap dla Ulsan, biorąc pod uwagę jego wyższą pozycję w tabeli, lepszy bilans bezpośrednich spotkań i silniejszą ostatnią formę. Warto jednak pamiętać, że to Pohang w ostatnich sezonach częściej przejmował kontrolę nad derbami, więc zakłady oparte na przewadze gospodarzy powinny opierać się na konkretnych odds, a nie wyłącznie na dotychczasowym bilansie.

Najczęstsze pytania o derby Pohang Steelers – Ulsan Hyundai FC

Kto wygrał więcej derbów?

W ostatniej dekadzie Ulsan Hyundai FC ma na koncie więcej zwycięstw w bezpośrednich starciach z Pohang Steelers. W 36 meczach koreański klub wygrał 16 razy, natomiast Pohang zanotował 12 triumfów, a pozostałe 8 spotkań zakończyło się remisem. To pokazuje, że mimo historycznego znaczenia rywalizacji, przewaga należy obecnie do Ulsanu, który częściej przejmował kontrolę nad derbami.

Jakim wasem zakończyło się największe zwycięstwo?

Największą porażkę w ostatnich derbach odnotował Pohang Steelers, przegrywając 0-4. Z kolei największe zwycięstwo Ulsanu Hyundai FC miało identyczny wynik, 4-0, tylko w drugiej kolejności oznaczone jako triumf gospodarzy lub drużyny prowadzącej. Warto jednak pamiętać, że tak wysokie różnice bramkowe są rzadkością w bardziej wyrównanych spotkaniach, w których średnio pada 2,6 bramki.

Ile bramek pada średnio w derbach?

W 36 ostatnich meczach Pohang Steelers i Ulsan Hyundai FC padło łącznie 93 gole, co daje średnią 2,6 bramki na spotkanie. Rezultat ten wskazuje na konkurencyjny charakter rywalizacji: mecze są zwykle zacięte, ale niekoniecznie efektowne. BTTS wystąpił w 50% przypadków, zatem w co drugim derbie obie drużyny zdobyły choćby jedną bramkę.

Kto jest najlepszym strzelcem w tej rywalizacji?

W zestawieniu 36 ostatnich spotkań najwięcej bramek zdobył Junior Negao, autor pięciu goli. To najlepszy wynik w drużynie Pohang Steelers w analizowanym okresie. Wysoki odsetek meczów z BTTS pokazuje, że gole Negao wpisują się w ogólny profil derbów, w których atakujący potrafią zwiększać wartość swoich występów.

Czy Pohang Steelers ma przewagę u siebie?

Przedstawione dane nie rozdzielają wyników na mecze domowe i wyjazdowe, dlatego nie pozwalają wiarygodnie określić przewagi Pohang Steelers na własnym obiekcie. Można natomiast stwierdzić, że Ulsan Hyundai FC wypada lepiej w ogólnym bilansie 16 zwycięstw wobec 12 porażek i 8 remisów. Domaganie się podstawowej przewagi wymagałaby osobnej analizy wyników według miejsca rozegrania spotkania.

Kiedy odbędzie się następny mecz?

Zgodnie z dostarczonym terminarzem następny mecz wyznaczono na 24 października 2026 roku. W bazowej informacji oznaczono go jako „Array vs Array”, bez dodatkowych danych o formule rywalizacji, miejscu rozegrania ani godzinie. Dla Pohang Steelers i Ulsanu Hyundai FC będzie to kolejny element historii rywalizacji, w której ostatnio częściej triumfował Ulsan.

Ważna Informacja: Odpowiedzialna Gra i Zrzeczenie się Odpowiedzialności za Prognozy

18+

MUSISZ MIEĆ 18+ LAT, ABY OBSTAWIAĆ. Hazard wiąże się z ryzykiem i może uzależniać. Prosimy grać odpowiedzialnie i stawiać tylko to, na co możesz sobie pozwolić stracić.

Nasze prognozy piłkarskie opierają się na analizie statystycznej i powinny być używane tylko w celach rozrywkowych. Wyniki z przeszłości nie gwarantują przyszłych rezultatów.

Nie jesteśmy licencjonowanymi doradcami finansowymi lub hazardowymi. Zawsze skonsultuj się z fachową poradą przed podejmowaniem decyzji o zakładach.

18+Lokalne źródła pomocy w odpowiedzialnym hazardzie — Polska